skip to Main Content
info[@]mashregh-zamin.com
۸۸۵۰۹۱۱۰ - ۸۸۵۰۹۱۷۰
18 کاری که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید

18 کاری که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید

سفر برای همه ما استرس را به همراه دارد. مریض شدن در سفر یک کابوس است. نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن می‌توان سفری خوب و خاطره‌انگیز داشت، با انجام ندادن برخی از کارها در طول سفر، خاطره‌ای خوش هم برای خود و هم برای هم‌سفران رقم بزنید، با ما همراه باشید تا ۱۸ کاری که نباید در هواپیما انجام دهید را بررسی کنیم.


مقاله مرتبط: ۱۰ قانون معاشرت در سفر با هواپیماهای اقتصادی [اینفوگرافیک]


۱. در هواپیما پابرهنه رفت‌وآمد نکنید!

خدمه پرواز در طول مدت کاریشان اتفاقات عجیبی دیده‌اند، «لیندا فرگوسن» مهمانداری با ۲۴ سال سابقه کاری از تجربیات خود در طول سفرها می‌گوید: «در طول سفرها افرادی را دیده‌ام که با پای‌برهنه در هواپیما قدم می‌زنند و برای رفتن به سرویس بهداشتی از کفش استفاده نمی‌کنند.» بدون شک این کار باعث رشد باکتری در فضای داخلی هواپیما می‌شود. هیچ‌گاه با پای‌برهنه در هواپیما و در نزدیکی سرویس‌های بهداشتی راه نروید، ممکن است در نزدیکی سرویس بهداشتی شیشه‌ای شکسته باشد و یا جسم تیزی بر روی زمین باشد که به شما آسیب برساند.

۲. در نوشیدنی خود یخ نیندازید

بر اساس مطالعات EPA در سال ۲۰۰۴ از حدود ۲۳۷ مخزن آب هواپیماها، تنها ۱۵ درصد از آن‌ها سالم است. از سال ۲۰۰۹ به دلیل ارتقا کیفیت آب آشامیدنی از مخزن برای تأمین آب استفاده نمی‌شود و آب برای مدت‌زمان طولانی نگه‌داری نمی‌شود. یخ‌هایی که در هواپیماها در لیوان آب شما انداخته می‌شود، از آب مخزن‌های قدیمی پرشده‌اند که اکثراً استاندارد کافی را ندارند. نوشیدن آب‌معدنی بهترین راه برای حفظ سلامتی در طول سفر است.

۳. در تمام‌مسیر پرواز، بر روی صندلی ننشینید

صندلی هواپیما بنشینید

یکی از خطرهای نشستن طولانی بر روی صندلی در طول پرواز، ترومبوز سیاهرگی عمقی است که درواقع نوعی ایجاد لخته در رگ‌های پا است. برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ‌های پا، یا ترومبوز های وریدی بهتر است که در طول پرواز چند دقیقه راه بروید و یا سر جای خود بلند شوید و به پاهایتان کمی نرمش بدهید. از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ در طول پرواز خودداری کنید «کاترین سونکویست فورست» متخصص کمک‌های اولیه در رابطه با جلوگیری از لخته شدن خون در رگ‌های پا در طول سفر هوایی می‌گوید: حداقل هر یک ساعت یک‌بار پاهای خود را تکان دهید، اگر امکان راه رفتن برایتان وجود ندارد، می‌توانید از نرمش‌های ساده بر روی صندلی‌تان استفاده کنید و مچ پاها را هر یک ساعت یک‌بار بچرخانید و پاها را از زانو حرکت دهید.

۴. لنز خود را دربیاورید

اگر از لنزهای طبی استفاده می‌کنید، در طول سفر هوایی لنز خود را دربیاورید، هوای داخل کابین بسیار خشک است و این خشکی هوا ممکن است موجب تحریک چشم شما شود. اگر چشمانی حساس داشته باشید خوابیدن با لنز موجب تشدید حساسیت چشمانتان می‌شود. با رعایت نکات ذکرشده، سلامت چشمانتان در طول پرواز را تضمین کنید.

۵. تهویه هوای بالای صندلی خود را خاموش نکنید

اگر تهویه هوای بالای سر شما باد سرد ایجاد می‌کند، بهتر است تا دریچه را به سمت دیگری برده ولی تهویه هوا را خاموش نکنید. تهویه هوای بالای سر شما در تنظیم فشار هوای داخل کابین تأثیر دارد و با استفاده از آن باکتری‌ها از صندلی شما دور می‌شوند. روشن بودن تهویه از خشکی پوست صورت در طول پرواز هم جلوگیری می‌کند.

۶. غذا و میان وعده‌ای که روی میز هواپیما افتاده است را نخورید

غذا و میان وعده‌ای که روی میز هواپیما

میز کوچکی که در هواپیما در جلوی هر صندلی قرار دارد، منبعی از آلودگی‌ها است. اگر غذا و یا خوراکی‌تان بر روی این میز افتاد، از خوردن آن جدا خودداری کنید. مهماندار فرگوسن در رابطه با میزهای جلوی هر صندلی می‌گوید: «بارها دیده‌ایم که افراد پای خود را بر روی این میز قرار می‌دهند و حتی مادرهای برای تعویض پوشک بچه از این میز استفاده می‌کنند! پس بهتر است در استفاده از آن‌ها محتاط باشید.» میزها در هر پرواز تمیز و استریل نمی‌شوند و تنها یک‌بار در طول شبانه‌روز در میان پروازها تمیز می‌شوند.

در هر اینچ مربع میزهای جلوی صندلی هواپیماها،۲.۱۵۵ باکتری زندگی می‌کنند درحالی‌که میزان باکتری‌های هر اینچ مربع فلاش تانک سرویس بهداشتی ۲۶۵ واحد است.

۷. از بالشت استفاده نکنید

یکی دیگر از وسایلی که در هر پرواز تعویض نمی‌شوند، بالشت‌ها و پتوهایی است که در هواپیما عرضه می‌شود. این بالشت‌ها و پتوها در هر سفر عوض نمی‌شوند بلکه در آخر هرروز کاری تعویض و یا شسته می‌شوند. فضای گرم‌ونرم بالشت یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد باکتری‌ها و انتقال آن‌ها از فردی به فرد دیگر است. فرگوسن در رابطه با نحوه استفاده افراد از بالشت‌های هواپیما می‌گوید: «بارها افرادی را دیده‌ام که پاهای خود را بر روی بالشت قرار می‌دادند، در بالشت عطسه می‌کردند.»

۸. نوشیدن آب را فراموش نکنید

آیا تابه‌حال در طول سفر گلویتان خشک‌شده است؟ کابین هواپیما به دلیل کاهش فشار هوا، محیطی خشک دارد و هوای کافی برای انسان در کابین وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که در هر سفر هوایی باید ۴۷۰ میلی‌لیتر آب بنوشید. نوشیدن آب در طول سفر و قبل از سفر می‌تواند بسیاری از مشکلات شما در طول سفر را برطرف کند.

۹. قهوه و چای ننوشید

قهوه و چای ننوشید

در طول سفر هوایی نمی‌توانید هر چیزی که با آب تهیه می‌شود را بنوشید. اگرچه آبی که برای تهیه قهوه و چای استفاده می‌شود، جوشانده می‌شود ولی بهتر است برای مصرف آب از بطری‌های جداگانه استفاده کنید. دلیل دیگری که به خاطر آن بهتر است در طول سفر چای و قهوه نخورید، کافئین است. کافئین موجب خشکی گلو و دهان می‌شود. اگر زودبه‌زود تشنه می‌شوید، به دلیل مصرف زیاد کافئین است.

۱۰. در مصرف نوشیدنی الکی زیاده‌روی نکنید

اگرچه بسیاری از افراد به نوشیدن الکل در هواپیما عادت دارند، ولی الکل هم یکی از مواردی است که باعث تشدید خشکی و بی‌آبی بدن می‌شود. ترکیب نوشیدنی الکی با هوای خشک داخل کابین شما را حسابی به دردسر می‌اندازد. تأثیر نوشیدنی‌های الکی در ارتفاع بالاتر از سطح زمین کمتر است و نوشیدن بیش‌ازحد ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند.

۱۱. دکمه فلاش تانک در سرویس بهداشتی را لمس نکنید

مانند تمام بخش‌های عمومی هواپیما، سرویس بهداشتی هم از بهترین مکان‌ها برای رشد باکتری‌ها است. برای جلوگیری از لمس کردن دکمه فلاش تانک، می‌توانید از دستمال‌کاغذی برای فشردن دکمه فلاش تانک و بستن در استفاده کنید. بهترین روش برای استفاده از سرویس بهداشتی هواپیما به‌این‌ترتیب است که پس از وارد شدن به سرویس بهداشتی دست‌های خود را بشویید، سپس آن‌ها را خشک‌کنید، از دستمال برای باز کردن درب سرویس و فشردن دکمه فلاش‌تانک استفاده کنید.

۱۲. در کنار پنجره نخوابید

بدون شک شما هم برای تماشای ابرها و یا استراحت لحظه‌ای سرخود را به دیوار کنار شیشه هواپیما تکیه داده‌اید. این دیوار از آلوده‌ترین بخش‌ها است! افراد قبل از شما هم سرخود را به آن تکیه داده، بر روی آن سرفه و عطسه کرده‌اند. فرگوسن در رابطه با آلودگی‌های هواپیما می‌گوید: اگر دوربینی که توانایی نمایش میکروب‌ها را دارد، در هواپیما قرار بگیرد، پنجره‌های هواپیما را به‌عنوان آلوده‌ترین نقاط می شناسد . در طول پرواز از زدن دست خود به چشم‌ها، لب‌ها و بینی اجتناب کنید. این موضوعات حقایقی هستند که سرویس‌های هوایی نمی‌خواهند شما بدانید!

۱۳. شلوارک نپوشید

سعی کنید لباس‌های پوشیده به تن کنید تا پوست شما با سطح صندلی تماس نداشته باشد. مانند بسیاری از بخش‌های هواپیما، صندلی‌ها هم در طول هر پرواز تا پرواز بعدی تمیز نمی‌شوند و محل خوبی برای زندگی و رشد باکتری‌ها است. اکثر سطوح هواپیما پاکیزه نیستند و هرروز نظافت نمی‌شوند، پس بهتر است از هرگونه تماس پوست با صندلی خودداری شود.

۱۴. از ابراز حس بد خود به مهمان‌دار، خجالت نکشید

هیچ‌وقت فکر نکنید که سلامتی و راحتی شما در طول سفر مهم نیست و از طرح خواسته خود باخدمه پرواز، خجالتی نداشته باشید. مهمانداران و مسئولان پرواز آموزش پزشکی دیده‌اند و در شرایط ضروری به کمک شما می‌آیند. هرلحظه در سفر احساس ناراحتی جسمی به شما دست داد، کافی است آن را با مهمان‌دار در میان بگذارید.

۱۵. صندلی وسط به شما رسیده است!

صندلی وسط

بر اساس نظرسنجی استراتژی جهانی در سال ۲۰۰۹ نیمی از آمریکایی‌ها از نشستن در صندلی وسط هواپیما بیشتر از دندان‌پزشک می‌ترسند. زمانی که صندلی خود را انتخاب می‌کنید، بدون شک صندلی کنار پنجره و یا راهرو را برمی‌گزینید، اگر بدشانس بودید و صندلی وسط به شما رسید، با درخواست از مسئول ثبت نام یا مهماندار، محل صندلی را تغییر دهید.

۱۶. از مراقبت‌های پوست غافل نشوید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که داخل هواپیما اشعه آفتاب مستقیم وجود ندارد و نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب نیست. میزان اشعه‌ای که در طول سفر یک‌ساعته به پوست خلبان می‌رسد، برابر با ۲۰ دقیقه خوابیدن بر روی تخت سولاریوم است! پوست شما هم در معرض خطر است و نباید از زدن کرم ضد آفتاب غافل شوید. خشکی هوای کابین بر روی پوست تأثیر می‌گذارد، در طول سفر پوست صورت و دستان خود را مرطوب نگه‌دارید.

۱۷. قبل از بلند شدن هواپیما، نخوابید

اگر در زمان تیک آف و یا بلند شدن هواپیما بخوابید، فشار هوای داخل گوش شما افزایش پیدا می‌کند. در صورت بیدار بودن با جویدن آدامس از این مشکل جلوگیری کنید. خوابیدن در زمان بلند شدن هواپیما چیزی جز سردرد و گرفتگی گوش شدید برای شما نخواهد داشت.

۱۸. نوشابه نخورید

نوشابه نخورید

افزایش ارتفاع موج افزایش ۳۰ درصدی گازهای معده می‌شود. پس بهتر است در طول سفر از نوشیدنی‌های گازدار صرف‌نظر کرده و به‌جای آن تا جایی که می‌توانید، آب بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top